Solární systémy na ohřev TUV, bazénu a přitápění objektu

Sluneční kolektory je velmi výhodné použít jak pro vytápění domu, tak pro ohřev bazénu. Většinu slunečního záření totiž kolektory zachytí během letních měsíců, kdy je nejvíce dní s ideálním počasím. Pokud nemáme bazén, pak je tato energie využita pro ohřev vody v bojleru případně akumulačních nádrží.

Odběr teplé vody (TUV = teplá užitková voda) je během roku stabilní a její ohřev má smysl i v létě, nahřívat akumulační nádrže během léta je však v podstatě neúčelné, protože v létě topit rozhodně nechceme. Tepelná energie vyrobená kolektory tedy zůstane prakticky nevyužita. Tato energie tedy může být účelně využita pro temperování venkovního nebo vnitřního bazénu.

Jak velká plocha solárních kolektorů je potřeba pro ohřev bazénu?

Zdarma vypracujeme návrh Vaší instalace, kontaktujte nás >>

Vyplněný dotazník je ideální podklad pro technický návrhu  solárního systému. Návrh systému obsahuje předpokládaný výkon solárních panelů, objem nádrže na teplou vodu. Dále se  z naší nabídky dozvíte kolik energie a tedy i finančních prostředků ušetříte právě ve Vašem případě. Veškeré nabídky děláme na míru a dle přesných potřeb a požadavků zákazníků.

Dimenzování velikosti solárního systému v kombinaci s bazénem závisí na ploše hladiny bazénu. Počet solárních kolektorů a tím pádem i cena systému rovněž závisí na způsobu provozování bazénu - na délce bazénové sezóny a také na tom, zda je bazén na noc zakrývaný speciální plovoucí fólií.

Energetické ztráty bazénu jsou z velké části způsobovány odpařováním z hladiny bazénu, proto je velikost solárního systému odvislá od plochy hladiny.U venkovního bazénu by se plocha kolektorů měla rovnat přibližně 50% plochy hladiny bazénu, u vnitřních bazénů by pokrytí kolektory mělo činit přibližně 100% - u vnitřních bazénů platí, že plocha vnitřního bazénu = plocha slunečních kolektorů.

V případě, že je nevyužívaný bazén zakrýván, snižuje se potřeba slunečních kolektorů přibližně o 30%. V případě vnitřních bazénů je zvýšený nárok na počet kolektorů z důvodu předpokladu delší koupací sezóny provozu oproti venkovním bazénům. Velikost solárního systému pro ohřev bazénové vody závisí na způsobu provozování a na očekáváních každého zákazníka.

Vnitřní bazény mohou být provozovány celoročně, nebo z důvodu zvýšené vlhkosti a kvůli sníženým možnostem větrání je vnitřní bazén na zimu odstavován. Venkovní bazény mohou být provozovány buďto pouze v letních měsících, nebo od jara do podzimu. Na délce bazénové sezóny také závisí potřeba zapojit do temperování bazénu i další zdroj, například kotel.

Kalkulace možných technických řešení solárního ohřevu na klíč

Co s teplem pro bazém v zimě?

Pokud bazén není provozován celoročně, lze mimo koupací sezónu využívat teplo ze slunečních kolektorů pro ohřev TUV nebo pro přitápění budovy. Díky bazénu, kam je energie ukládána během slunných letních měsíců, zde prakticky odpadá nutnost pořizovat akumulační nádrže. To může být výhodou v místech, kde není na dostatečně objemnou akumulaci místo. Své opodstatnění však má akumulační nádrž i v solárních systémech pro ohřev bazénu, zvláště s některými typy kotlů na pevná paliva. Více informací k přitápění solárním systémem naleznete v části Solární systémy na ohřev vody a přitápění objektu.

Systém s TUV, bazénem a přitápěním

systém s TUV, bazénem a přitápěním

Solární systém pro ohřev TUV, ohřev bazénu a přitápění se díky letním přebytkům, které jsou předávány do bazénu obejde i bez akumulačních nádrží. V období od podzimu do jara jsou solární kolektory využity pro přitápění domu. U energeticky náročných bazénů lze kolektory využít výhradně pro ohřev bazénové vody.

Zasílat novinky e-mailem

Provozování malých solárních elektráren osvobozeno od daně

Malé solární elektrárny budou osvobozeny od daně. Sněmovna propustila do třetího čtení novelu zákona o daních zpřůjmů, díky které budou malé fotovoltaické elektrárny s výkonem do 10 kWp osvobozeny od daně z příjmů. více >>

Kam všude lze umístit panely? Všude!!

Jaká je ideální orientace fotovoltaických panelů?

orientace fotovoltaických panelů

Při výstavbě fotovoltaických elektráren je obvyklým problémem umístění panelů - jejich orientace a sklon. Tyto parametry mají totiž přímý vliv na účinnost elektrárny, na množství vyrobené elektřiny, na výši energetických úspor a finančních zisků.

Ideální orientací je co nejpřesnější jih. Ideálním sklonem panelů je 30° až 35°. Při odchylkách od této optimální orientace není třeba zoufat. I při odchylkách v orientaci v řádech desítek stupňů jsou ztráty na výkonu FVE přijatelné. Například při jihovýchodní orientaci přijdeme pouze o 5% ročního výnosu. více >>

 IBC SOLAR – Elektřina ze slunečního světla všude na světěSwiss made powerSolar Kerberos- fotovoltaický ohřev vodyZelená energie bez příplatkůJH Solar PlavskoTHERMO|SOLAR Žiar s.r.o. Světová jednička v klimatizacích,
tepelných čerpadlech a chlazení.Špičkové plynové kotle a kamna, výkonné ohřívače vody, úsporná tepelná čerpadla vzduch – voda od společnosti ENBRA.SOLAR HEAT VENTI CZ, s.r.o.SMA Solar Technology
CAFT – Cech aplikovaných fotovoltaických technologií
„Fotovoltaika je naším řemeslem“

Dobrovolné nevládní a neziskové profesní sdružení, jehož cílem je podporovat rozvoj fotovoltaiky a zvyšování kvality fotovoltaických systémů realizovaných v České republice.
Viadrus - Teplo pro Váš domov od roku 1988Největší český výrobce a exportér tepelných čerpadelSpolečnost ENKI, o.p.s. se zabývá aplikovaným výzkumem v oblasti solární a krajinné energetiky, rybničního hospodaření, hospodaření s vodou v krajině, využití přírodních i umělých mokřadů.
Zaměřuje se rovněž na osvětu, vzdělávání a inovačním programy.
Společnost ENKI, o.p.s. je provozovatelem Vědecko-technického parku (dříve TIC).
Dukelská 145, 379 82 Třeboň
+420 384 706 139
IČO: 638 86 413, DIČ: CZ63886413

Společnost zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Českých Budějovicích oddíl B, vložka 1900

Sledujte nás

     

Kontakty

Ing. Vladimír Kučeravý
technické dotazy, nabídky
mobil: 602 383 983
vladimir.kuceravy@solarenvi.cz

Napište nám

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím