Provozování malých solárních elektráren osvobozeno od daně

Sněmovna propustila do třetího čtení novelu zákona o daních z příjmů (NZDP), díky které budou majitelé malých fotovoltaických elektráren s výkonem do 10 kWp osvobozeni od daně z příjmů.

Zjednodušené danění malých slunečních elektráren

Novela měla vstoupit v účinnost už od 1. ledna 2016, to se ale nepodařilo stihnout. Rozpočtový výbor tak v listopadu 2015 přijal pozměňovací návrh, díky kterému lze vyšší slevy uplatnit  již od počátku roku 2016.

Novela usnadňuje i danění malých slunečních elektráren. Ministerstvo financí nově navrhuje, aby  u solárních elektráren s instalovaným výkonem do deseti kilowatt, na které už nemusí být licence, již nešlo o příjmy ze samostatné činnosti, ale o ostatní příjmy. Tyto příjmy do 30 000 korun ročně budou osvobozeny od daně. Až dosud přitom platilo, že veškeré příjmy z provozování výroben elektřiny jsou zdaňovány jako příjem z jiného podnikání a je k němu třeba podnikatelské oprávnění.

Solární elektrárny bez licencí a ve zjednodušeném režimu připojení

Od ledna 2016 vstoupila v platnost rozsáhlá novela energetického zákona, která umožňuje nový způsob připojování a provozování tzv. mikrozdrojů. Jedná se o možnost provozovat výrobnu elektřiny s výkonem do 10 kW bez licence pro výrobu elektřiny, což významně snižuje administrativní zátěž pro domácí střešní FVE. Podmínkou je, že se musí jednat o výrobnu určenou pro vlastní spotřebu zákazníka.

Další pozitivem  mikrozdrojů je  zjednodušený způsob připojení do distribuční sítě. K připojení nového mikrozdroje má stačit revizní zpráva a ohláška příslušnému PDS.

Pokud bude impedance sítě naměřená v předávacím místě mikrozdroje menší, než limitní hodnota uveřejněná PDS, pak zástupci PDS do 15 dní mají provést kontrolu nové FVE a instalovat čtyřkvardátové měření. V praxi to bude znamenat, že v předávacím místě bude instalovan nový elektroměr měřící odběr a případnou neoprávněnou dodávku elektřiny do sítě.

Na připojení nových mikrozdrojů do sítě se vztahuje povinnost realizovat připojení do distribuční soustavy na základě smlouvy s regionálním provozovatelem distribuční soustavy (PDS) a v souladu s PPDS. Nové PPDS by měly brzy být schváleny.

 

Zdroj: SolarniNovinky.cz

Zasílat novinky e-mailem

Provozování malých solárních elektráren osvobozeno od daně

Malé solární elektrárny budou osvobozeny od daně. Sněmovna propustila do třetího čtení novelu zákona o daních zpřůjmů, díky které budou malé fotovoltaické elektrárny s výkonem do 10 kWp osvobozeny od daně z příjmů. více >>

Kam všude lze umístit panely? Všude!!

Jaká je ideální orientace fotovoltaických panelů?

orientace fotovoltaických panelů

Při výstavbě fotovoltaických elektráren je obvyklým problémem umístění panelů - jejich orientace a sklon. Tyto parametry mají totiž přímý vliv na účinnost elektrárny, na množství vyrobené elektřiny, na výši energetických úspor a finančních zisků.

Ideální orientací je co nejpřesnější jih. Ideálním sklonem panelů je 30° až 35°. Při odchylkách od této optimální orientace není třeba zoufat. I při odchylkách v orientaci v řádech desítek stupňů jsou ztráty na výkonu FVE přijatelné. Například při jihovýchodní orientaci přijdeme pouze o 5% ročního výnosu. více >>

 IBC SOLAR – Elektřina ze slunečního světla všude na světěSwiss made powerSolar Kerberos- fotovoltaický ohřev vodyZelená energie bez příplatkůJH Solar PlavskoTHERMO|SOLAR Žiar s.r.o. Světová jednička v klimatizacích,
tepelných čerpadlech a chlazení.Špičkové plynové kotle a kamna, výkonné ohřívače vody, úsporná tepelná čerpadla vzduch – voda od společnosti ENBRA.SOLAR HEAT VENTI CZ, s.r.o.SMA Solar Technology
CAFT – Cech aplikovaných fotovoltaických technologií
„Fotovoltaika je naším řemeslem“

Dobrovolné nevládní a neziskové profesní sdružení, jehož cílem je podporovat rozvoj fotovoltaiky a zvyšování kvality fotovoltaických systémů realizovaných v České republice.
Viadrus - Teplo pro Váš domov od roku 1988Největší český výrobce a exportér tepelných čerpadelSpolečnost ENKI, o.p.s. se zabývá aplikovaným výzkumem v oblasti solární a krajinné energetiky, rybničního hospodaření, hospodaření s vodou v krajině, využití přírodních i umělých mokřadů.
Zaměřuje se rovněž na osvětu, vzdělávání a inovačním programy.
Společnost ENKI, o.p.s. je provozovatelem Vědecko-technického parku (dříve TIC).
Dukelská 145, 379 82 Třeboň
+420 384 706 139
IČO: 638 86 413, DIČ: CZ63886413

Společnost zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Českých Budějovicích oddíl B, vložka 1900

Sledujte nás

     

Kontakty

Ing. Vladimír Kučeravý
technické dotazy, nabídky
mobil: 602 383 983
vladimir.kuceravy@solarenvi.cz

Napište nám

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím