Solární kolektory pro ohřev užitkové vody

Sluneční kolektory určené k ohřevu TUV mohou za rok ušetřit až 70% nákladů na ohřev teplé vody v domácnosti. Úspory lze dále zvyšovat tím, že provozujete pračku nebo myčku na nádobí s teplovodním vstupem. Průměrná domácnost na přípravu TUV spotřebuje přibližně 2500 kWh/rok. Jeden kolektor ročně vyrobí přibližně 900 kWh tepelné energie.

Solární kolektory slouží pro ohřev teplé vody (TUV = teplá užitková voda). Zpravidla se jedná o instalaci 2 až 3 slunečních kolektorů na rodinných domech. Teplá voda je v domácnosti využívána především k hygienickým účelům, ale také k úklidu a k mytí nádobí.

Dnes jsou běžně na trhu automatické pračky a myčky na nádobí se vstupem na teplou vodu, teplá voda ohřátá Sluncem tak může být využívána i na praní a mytí nádobí v myčkách. Je v každém případě lepší, když vodu zdarma ohřeje Slunce, než když ji za peníze elektřinou ohřeje pračka nebo myčka.

Solární systém pro ohřev teplé vody obsahuje sluneční kolektory, uzavřený solární okruh z měděných trubek naplněný nemrznoucí směsí, kombinovaný bojler, dvoučidlovou regulační jednotku, expanzní nádobu, solární instalační jednotku s oběhovým čerpadlem, uzavírací, napouštěcí a odvzdušňovací ventily.

Instalace pro konkrétní zákazníky se liší pouze počtem kolektorů, objemem a typem bojleru, velikostí expanzní nádoby, délkou potrubních rozvodů a množstvím potřebné nemrznoucí směsi. Princip činnosti solárního systému není složitý, jedná se o cirkulující okruh nemrznoucí směsi, která se v kolektorech ohřívá od Slunce a tuto získanou tepelnou energii předává prostřednictvím výměníku do bojleru.

Regulační jednotka spíná solární okruh dle porovnávání teploty na kolektorech a teploty vody v bojleru. Regulace zabraňuje nežádoucím stavům, kdy by mohly kolektory fungovat jako chladič.

Jak se dimenzuje výkon solárního systému pro ohřev TUV?

Zdarma vypracujeme návrh Vaší instalace, kontaktujte nás >>

Vyplněný dotazník je ideální podklad pro technický návrhu  solárního systému. Návrh systému obsahuje předpokládaný výkon solárních panelů, objem nádrže na teplou vodu. Dále se  z naší nabídky dozvíte kolik energie a tedy i finančních prostředků ušetříte právě ve Vašem případě. Veškeré nabídky děláme na míru a dle přesných potřeb a požadavků zákazníků.

Jeden solární kolektor ohřeje za den přibližně 100 litrů TUV na teplotu 65 °C při optimálních podmínkách. Na každých 100 litrů objemu zásobníku tedy vychází jeden kolektor o ploše absorbéru cca 2 metry čtvereční.

Při správném navržení solárního systému nemůže nastat přehřátí vody v zásobníku nebo jiný obdobný havarijní stav, a to ani při delší době bez odběru, například po dobu nepřítomnosti osob z důvodu dovolené.

Spotřeba vody je cca 50 litrů na osobu za den, solární systém i objem bojleru by však měl počítat s dostatečnou rezervou.

 

Sluneční kolektory je možné použít i pro přitápění. Například tak, že se systém pro přípravu TUV přes deskový výměník připojí na otopnou soustavu. Toto je vhodné provedení pro chaty a chalupy, které nejsou v přechodném a zimním období využívány. V tomto období není nutné připravovat teplou vodu, naopak je vhodné objekt temperovat.

Pokud bychom požadovali plnohodnotný solární systém na vytápění, jde již o složitější instalaci propojenou se stávajícím otopným systémem přes akumulační nádrž. Návrh takového systému musí být proveden individuálně dle konkrétní situace každého zákazníka. Informace o možném solárním vytápění naleznete v části Solární systémy na ohřev vody a přitápění objektu.

Jaká je životnost slunečních kolektorů a jak dlouhá je záruční doba?

Výrobce plochých solárních kolektorů (firma Thermosolar Žiar nad Hronom) garantuje životnost kolektorů 25 let. Vzhledem k dlouhé tradici výroby této firmy jsou známy instalace, které fungují již přes 30 let. Záruční doba na tyto kolektory je 12 let. Klidová teplota během letních měsíců může dosáhnout až 170°C, i tak vysokou teplotu tyto kolektory bez problému zvládnou. Díky izolaci mohou kolektory pracovat i v zimě během tuhých mrazů.

Pro instalace, kde je potřeba připravovat teplou vodu na vyšší teplotu nebo v případech, kdy není dost místa na požadovaný počet kolektorů, je možné využít ploché vakuované kolektory. Vakuované kolektory vyrobí přibližně o 30% více energie než sluneční kolektory klasické. Jejich cena je však více než dvojnásobná, záruční doba a životnost obdobná.

                   

Jakým směrem a v jakém úhlu mají být sluneční kolektory orientovány?

Ideální postavení kolektorů je přesný jih a sklon 45°. Ne vždy je možné dosáhnout přesného jihu, orientace na jihovýchod nebo na jihozápad garantuje 95% ziskovost oproti jižní orientaci. Sluneční kolektory natočené na východ nebo na západ pak provozujeme se ziskovostí přibližně 75% oproti orientaci na jih.

    Pohyb slunce během roku Roční průměrný úhrn slunečního záření (kWh/m3)

Dukelská 145, 379 82 Třeboň
+420 384 706 139
IČO: 638 86 413, DIČ: CZ63886413

Společnost zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Českých Budějovicích oddíl B, vložka 1900

Kontakty

Ing. Petr Pilař
mobil: 602 456 640
pilar@plosab.cz

Napište nám

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím