Tepelná čerpadla voda/voda - podzemní voda

Funkce tepelného čerpadla, kompresor, topný faktor tepelného čerpadla

Tepelná čerpadla voda/voda jsou výhodná z hlediska příznivých fyzikálních vlastností vody - vysoké tepelné kapacity a nízké viskozity. Nejvýhodnějším zdrojem energie pro tepelná čerpadla je podzemní voda, která má zpravidla stálou teplotu kolem 10°C a většinou neobsahuje žádné chemické nebo mechanické nečistoty.

V případě dobré kvality vody se pro odebírání tepla nepoužívá teplonosná kapalina, voda ze studny nebo z hydrogeologického vrtu je zavedena přímo do tepelného čerpadla. V opačném případě je pro předávání energie z podzemní vody využit zvláštní okruh s teplonosnou kapalinou a deskovým tepelným výměníkem. Pro čerpání vody z vrtu nebo studny se využívá ponorné čerpadlo.

V tepelném čerpadle se podzemní voda ochlazuje o 4°C a poté se vrací do zvláštního vrtu, tzv. vsakovací studny. Vodu nelze vracet zpět do zdrojové studny, protože by se velmi rychle ochladila a zdroj tepla by se stal nedostatečným. Odvádění ochlazené vody do kanalizace nebo do vodních toků není vhodné, protože bychom mohli narušit rovnováhu podzemní vody a dále není příliš ekologické degradovat hodnotnou podzemní vodu na vodu povrchovou.

Hydrogeologické zkoušky

Ověřování vydatnosti vrtů a zvodní se provádí pomocí čerpacích, stoupacích a nálevních zkoušek. Reprezentativní zkoušky jako podklad pro vodohospodářské řízení jsou vyžadovány v trvání minimálně 21 dní.

Je Váš zdroj vody vhodný a jaký výkon čerpadla je pro Vás potřeba?

Zdarma vypracujeme návrh Vaší instalace, kontaktujte nás >>

Vyplněný dotazník je ideální podklad pro technický návrh tepelného čerpadla. Návrh systému obsahuje předpokládaný výkon čerpadla a objem nádrže na teplou vodu. Dozvíte se kolik energie a finančních prostředků ušetříte právě ve Vašem případě.

Veškeré nabídky děláme na míru a dle přesných potřeb a požadavků zákazníků.

Pro potřeby tepelného čerpadla voda/voda je nutné zřídit tzv. vsakovací studnu/vrt, do které je odváděna ochlazená voda. Hydrogeologické vlastnosti hornin ve vsakovacím vrtu by měly odpovídat vydatnosti zdrojového vrtu, případně se musí vyhloubit vsakovacích vrtů více. Vsakovací vrt je nutné vyhloubit tak, aby zdrojový vrt byl proti směru proudění podzemní vody v minimální vzdálenosti 15 metrů.

Požadavky na kvalitu podzemní vody

Pro přímé využívání tepelnými čerpadly se nehodí voda s vysokým obsahem minerálních látek (nad 300 mg/l). Pokud voda nevyhovuje pro přímé využití tepelným čerpadlem, je nutné přidat zvláštní okruh s nemrznoucí teplonosnou kapalinou a deskovým tepelným výměníkem v materiálovém provedení, které odpovídá obsahu minerálů ve vodě.Hydrogeologické vrty se hloubí velkými průměry (více než 220 mm). Při vrtání je třeba dbát na to, aby nebyly propojeny jednotlivé zvodnělé vrstvy (zvodně) na různých úrovních.Ověřování vydatnosti vrtů a zvodní se provádí pomocí čerpacích, stoupacích a nálevních zkoušek. Reprezentativní zkoušky jako podklad pro vodohospodářské řízení jsou vyžadovány v trvání minimálně 21 dní.

Zasílat novinky e-mailem

Provozování malých solárních elektráren osvobozeno od daně

Malé solární elektrárny budou osvobozeny od daně. Sněmovna propustila do třetího čtení novelu zákona o daních zpřůjmů, díky které budou malé fotovoltaické elektrárny s výkonem do 10 kWp osvobozeny od daně z příjmů. více >>

Kam všude lze umístit panely? Všude!!

Jaká je ideální orientace fotovoltaických panelů?

orientace fotovoltaických panelů

Při výstavbě fotovoltaických elektráren je obvyklým problémem umístění panelů - jejich orientace a sklon. Tyto parametry mají totiž přímý vliv na účinnost elektrárny, na množství vyrobené elektřiny, na výši energetických úspor a finančních zisků.

Ideální orientací je co nejpřesnější jih. Ideálním sklonem panelů je 30° až 35°. Při odchylkách od této optimální orientace není třeba zoufat. I při odchylkách v orientaci v řádech desítek stupňů jsou ztráty na výkonu FVE přijatelné. Například při jihovýchodní orientaci přijdeme pouze o 5% ročního výnosu. více >>

 IBC SOLAR – Elektřina ze slunečního světla všude na světěSwiss made powerSolar Kerberos- fotovoltaický ohřev vodyZelená energie bez příplatkůJH Solar PlavskoTHERMO|SOLAR Žiar s.r.o. Světová jednička v klimatizacích,
tepelných čerpadlech a chlazení.Špičkové plynové kotle a kamna, výkonné ohřívače vody, úsporná tepelná čerpadla vzduch – voda od společnosti ENBRA.SOLAR HEAT VENTI CZ, s.r.o.SMA Solar Technology
CAFT – Cech aplikovaných fotovoltaických technologií
„Fotovoltaika je naším řemeslem“

Dobrovolné nevládní a neziskové profesní sdružení, jehož cílem je podporovat rozvoj fotovoltaiky a zvyšování kvality fotovoltaických systémů realizovaných v České republice.
Viadrus - Teplo pro Váš domov od roku 1988Největší český výrobce a exportér tepelných čerpadelSpolečnost ENKI, o.p.s. se zabývá aplikovaným výzkumem v oblasti solární a krajinné energetiky, rybničního hospodaření, hospodaření s vodou v krajině, využití přírodních i umělých mokřadů.
Zaměřuje se rovněž na osvětu, vzdělávání a inovačním programy.
Společnost ENKI, o.p.s. je provozovatelem Vědecko-technického parku (dříve TIC).
Dukelská 145, 379 82 Třeboň
+420 384 706 139
IČO: 638 86 413, DIČ: CZ63886413

Společnost zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Českých Budějovicích oddíl B, vložka 1900

Sledujte nás

     

Kontakty

Ing. Vladimír Kučeravý
technické dotazy, nabídky
mobil: 602 383 983
vladimir.kuceravy@solarenvi.cz

Napište nám

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím