Ostrovní solární systémy

Solární panely pro budovy bez elektřiny, rekreační chaty a mobilheimy

Ne vždy máme možnost využívat elektrickou energii dodávanou z distribuční sítě. Taková situace obvykle nastává na odlehlých chatách a chalupách, zahradních domcích, karavanech nebo jachtách. Na těchto místech obvykle požadujeme komfort domova v podobě možnosti poslouchat rádio, sledovat televizi nebo uložit si potraviny do ledničky a dobít si mobil. Případně potřebujeme elektřinu k pohonu nějakého zařízení, například čerpadla nebo telekomunikace.

Vybudování elektrické přípojky například v případě jachty nemusí být vůbec možné, nebo náklady na přípojku by byly příliš vysoké. Řešením takové situace může být fotovoltaický systém odpovídajícího výkonu společně s vhodnými úspornými spotřebiči. Střídač umožňuje využití klasických spotřebičů, které fungují na střídavý proud.

Ostrovní systém je určen pro budovy bez elektřiny, rekreační chaty a mobilheimy.

V případě správného nadimenzování dokáže pokrýt většinu běžné spotřeby na svícení, provoz televize a rádia, provoz čerpadel a dalších spotřebičů.

Off-grid systém je nejvýhodnější v budovách se sezónním provozem během letních měsíců.

Během zimy je příkon z fovotoltaických panelů nižší a pro pokrytí energetických potřeb zpravidla nestačí. Pro zimní měsíce je potřeba mít k dispozici ještě další záložní zdroj - větrnou elektrárnu nebo elektrocentrálu.

Ostrovní systém může fungovat jako ekologická a tichá alternativa pro místa, kde je nutné elektřinu vyrábět pomocí elektrocentrály. Střídač umožňuje využití klasických spotřebičů, které fungují na střídavý proud.

Výběr spotřebičů pro ostrovní provoz

Při budování ostrovního systému je vhodné volit takové spotřebiče, které fungují na stejnosměrný proud o napětí 12 V nebo 24 V.

V současnosti není problém pořídit televize, rádia, ledničky, vodní čerpadla nebo svítidla fungující na stejnosměrný proud.

Stejnosměrný proud je možné pomocí napěťového měniče přetransformovat na proud střídavý. Můžeme pak používat běžné spotřebiče nebo dobíječky na telefon. Měnič však znamená částečnou ztrátu výkonu a další investici, takže zvláště u menších instalací je výhodnější mít spotřebiče na stejnosměrný proud.

Důležitá je také celková spotřeba energie. Čím menší je spotřeba, tím menší jsou  požadavky na akumulátory a výkon fotovoltaických panelů. Díky tomu bude celá instalace levnější. Spotřebiče používané v ostrovním systému by měly být voleny s ohledem na maximální úspornost.

Dimenzování výkonu fotovoltaického systému

Výkon ostrovního fotovoltaického systému (potažmo kapacita akumulátorů) jsou závislé na spotřebě elektřiny a na potřebách uživatelů. Představu je možné získat podrobným sledováním stávajícího provozu spotřebičů.

Pro návrh výkonu ostrovního systému je třeba znát počet, typ a výkon spotřebičů, které bude nutno zásobovat. Dále jakou dobu a ve které části dne budou spotřebiče v provozu. A nakonec režim používání v rámci týdne, měsíce a roku.

Ostrovní systém by měl být dimenzován s určitou rezervou, v případě celoročního využívání napájeného objektu by měl být dimenzovaný na zimní provoz. Ostrovní systém také můžeme navrhnout jako hybridní s občasným využitím náhradního zdroje, například menší elektrocentrály.

  • Zdarma vyhovíme návrh ostrovního systému, který obsahuje předpokládaný výkon solárních panelů, kapacitu baterií a výkon střídače na míru Vašich energetických potřeb.
  • Poskytujeme kompletní montáž fotovoltaického ostrovního systému na klíč.

Systém obsahuje německé polykrystalické panely IBC, regulátor dobíjení Studer, ostrovní střídač Steca, olověné gelové akumulátory MOLL, montážní systém AluTec.

 

Akumulátory pro ostrovní systém

Pro akumulaci vyrobené elektrické energie jsou vhodné akumulátory, které mají dlouhou dobu nabíjení a dlouhou dobu vybíjení.

Autobaterie proto nejsou příliš vhodné, protože jsou konstruovány na vysoký proud za krátkou dobu. U solárního systému očekáváme konstantní proud během co nejdelší doby. Autobaterie mají díky tomu při použití v solárním systému o dost kratší životnost.

Sekundární články poskytují z ekonomického pohledu daleko více energie než články primární díky jejich funkčnímu principu – elektřina v primárních článcích vzniká chemickou reakcí, která je nevratná, naproti tomu v sekundárních článcích se elektřina prostřednictvím vratných chemických reakcí uchovává.

Více o naší nabídce akumulátorů naleznete v dokumentaci k bateriím.

Níže jsou uvedeny popisy zkratek sekundárních článků tak, jak jsou uváděny v literatuře.

LiFePo4
Lithium-železo-fosfátový akumulátor
LiFeYPo4
Lithium-železo-fosfátový akumulátor (Fe dotováno Yttriem)
NaSSodium-sulfur battery
Sodíkovo sírový akumulátor
PbALead – Acid
olověný akumulátor
Pb floodedLead – Acid
olověný akumulátor – zaplacená konstrukce
Pb AGMLead – Acid
olověný akumulátor – elektrolyt v separátoru
NiCdNickle-Cadmium
Nikl-kadmiový akumulátor
NiMH
Nikl-Metal Hydridový akumulátor
VRBVanadium Redox Battery
Vanadová redoxní baterie
ZnBrZinc-Bromide Battery
inko-bromový akumulátor
PSBPolysulfide-Bromide Battery
Polysulfidová Bromová Baterie

Pro různé výkonové aplikace jsou vhodné různé typy sekundárních článků [1], [8]. Například systém sodík-síra je výhodný ve výkonových aplikacích nad 1 MW a prozatím není ve větší míře komerčně využíván pro nižší výkony.

Pro akumulaci elektřiny z fotovoltaických elektráren jsou v praxi nejčastěji používány olověné akumulátory v trakčních a staničních variantách a také velmi výhodný systém LiFePO4. Dále by bylo teoreticky možné využití například i méně známých komerčních systémů, jako průtokových redoxních akumulátorů a další. Pro porovnání však byly vybrány nejpoužívanější a komerčně dostupné typy.                                                                             

Zdroj: http://oze.tzb-info.cz/10362-naklady-na-akumulaci-elektriny-v-sekundarnich-clancich

Zajímá Vás stavebnice solární elktrárny?

Stavebnice ostrovního systému je určena pro kutily a samouky, kteří nevěří práci řemeslníků z instalačních firem nebo mají jiný důvod si fotovoltaický sysém postavit svépomocí. Dále je tato stavebnice určena pro testování nebo pro výukové účely.

Podívejte se na naši nabídku stavebnic solární elektrny pro kutily >>

Jaký systém je pro Vás vhodný?

Jaký budete mít zisk ze solárného zařízení právě u Vás? Využijte webovou aplikaci našeho partnera IBC SOLAR >>. Aplikaci lze přepnout do češtiny.

Mapa slunečního záření, přínos solárních panelů ve světě.Dukelská 145, 379 82 Třeboň
+420 384 706 139
IČO: 638 86 413, DIČ: CZ63886413

Společnost zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Českých Budějovicích oddíl B, vložka 1900

Kontakty

Ing. Petr Pilař
mobil: 722 270 330
pilar@plosab.cz

Napište nám

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím