Ostrovní solární systémy
Solární panely pro budovy bez elektřiny, rekreační chaty a mobilheimy
Ne vždy máme možnost využívat elektrickou energii dodávanou z distribuční sítě. Taková situace obvykle nastává na odlehlých chatách a chalupách, zahradních domcích, karavanech nebo jachtách. Na těchto místech obvykle požadujeme komfort domova v podobě možnosti poslouchat rádio, sledovat televizi nebo uložit si potraviny do ledničky a dobít si mobil. Případně potřebujeme elektřinu k pohonu nějakého zařízení, například čerpadla nebo telekomunikace.
Vybudování elektrické přípojky například v případě jachty nemusí být vůbec možné, nebo náklady na přípojku by byly příliš vysoké. Řešením takové situace může být fotovoltaický systém odpovídajícího výkonu společně s vhodnými úspornými spotřebiči. Střídač umožňuje využití klasických spotřebičů, které fungují na střídavý proud.
Ostrovní systém je určen pro budovy bez elektřiny, rekreační chaty a mobilheimy.
V případě správného nadimenzování dokáže pokrýt většinu běžné spotřeby na svícení, provoz televize a rádia, provoz čerpadel a dalších spotřebičů.
Off-grid systém je nejvýhodnější v budovách se sezónním provozem během letních měsíců.
Během zimy je příkon z fovotoltaických panelů nižší a pro pokrytí energetických potřeb zpravidla nestačí. Pro zimní měsíce je potřeba mít k dispozici ještě další záložní zdroj - větrnou elektrárnu nebo elektrocentrálu.
Ostrovní systém může fungovat jako ekologická a tichá alternativa pro místa, kde je nutné elektřinu vyrábět pomocí elektrocentrály. Střídač umožňuje využití klasických spotřebičů, které fungují na střídavý proud.
Výběr spotřebičů pro ostrovní provoz
Při budování ostrovního systému je vhodné volit takové spotřebiče, které fungují na stejnosměrný proud o napětí 12 V nebo 24 V.
V současnosti není problém pořídit televize, rádia, ledničky, vodní čerpadla nebo svítidla fungující na stejnosměrný proud.
Stejnosměrný proud je možné pomocí napěťového měniče přetransformovat na proud střídavý. Můžeme pak používat běžné spotřebiče nebo dobíječky na telefon. Měnič však znamená částečnou ztrátu výkonu a další investici, takže zvláště u menších instalací je výhodnější mít spotřebiče na stejnosměrný proud.
Důležitá je také celková spotřeba energie. Čím menší je spotřeba, tím menší jsou požadavky na akumulátory a výkon fotovoltaických panelů. Díky tomu bude celá instalace levnější. Spotřebiče používané v ostrovním systému by měly být voleny s ohledem na maximální úspornost.
Dimenzování výkonu fotovoltaického systému
Výkon ostrovního fotovoltaického systému (potažmo kapacita akumulátorů) jsou závislé na spotřebě elektřiny a na potřebách uživatelů. Představu je možné získat podrobným sledováním stávajícího provozu spotřebičů.
Pro návrh výkonu ostrovního systému je třeba znát počet, typ a výkon spotřebičů, které bude nutno zásobovat. Dále jakou dobu a ve které části dne budou spotřebiče v provozu. A nakonec režim používání v rámci týdne, měsíce a roku.
Ostrovní systém by měl být dimenzován s určitou rezervou, v případě celoročního využívání napájeného objektu by měl být dimenzovaný na zimní provoz. Ostrovní systém také můžeme navrhnout jako hybridní s občasným využitím náhradního zdroje, například menší elektrocentrály.
- Zdarma vyhovíme návrh ostrovního systému, který obsahuje předpokládaný výkon solárních panelů, kapacitu baterií a výkon střídače na míru Vašich energetických potřeb.
- Poskytujeme kompletní montáž fotovoltaického ostrovního systému na klíč.
Systém obsahuje německé polykrystalické panely IBC, regulátor dobíjení Studer, ostrovní střídač Steca, olověné gelové akumulátory MOLL, montážní systém AluTec.
Kalkulace možných technických řešení
Ostrovní fotovoltaický systém 250 Wp
1x Winaico WPT 250-P6
1x regulátor Steca MPPT 2010
1x střídač Studer AJ500-12
1x baterie Mol 12V 30PzV.block.solar 210 Ah
52 900 Kč bez DPH
Zobrazit >>Ostrovní fotovoltaický systém 750 Wp
3x IBC PolySol 250W
1x regulátor nabíjení Steca PR 3030
1x střídač Studer AJ1000-12
1x baterie Moll 12V 3OPzV.block.solar 210 Ah
79 500 Kč bez DPH
Zobrazit >>Ostrovní fotovoltaický systém 1,50 kWp
6x IBC PolySol 250W
1x regulátor Studer VariTrack VT-65
1x střídač Studer AJ1300-12
2x baterie Moll 12V 3OPzV.block.solar 210 Ah
124 900 Kč bez DPH
Zobrazit >>Akumulátory pro ostrovní systém
Pro akumulaci vyrobené elektrické energie jsou vhodné akumulátory, které mají dlouhou dobu nabíjení a dlouhou dobu vybíjení.
Autobaterie proto nejsou příliš vhodné, protože jsou konstruovány na vysoký proud za krátkou dobu. U solárního systému očekáváme konstantní proud během co nejdelší doby. Autobaterie mají díky tomu při použití v solárním systému o dost kratší životnost.
Sekundární články poskytují z ekonomického pohledu daleko více energie než články primární díky jejich funkčnímu principu – elektřina v primárních článcích vzniká chemickou reakcí, která je nevratná, naproti tomu v sekundárních článcích se elektřina prostřednictvím vratných chemických reakcí uchovává.
Více o naší nabídce akumulátorů naleznete v dokumentaci k bateriím.
Níže jsou uvedeny popisy zkratek sekundárních článků tak, jak jsou uváděny v literatuře.
- LiFePo4
- Lithium-železo-fosfátový akumulátor
- LiFeYPo4
- Lithium-železo-fosfátový akumulátor (Fe dotováno Yttriem)
- NaSSodium-sulfur battery
- Sodíkovo sírový akumulátor
- PbALead – Acid
- olověný akumulátor
- Pb floodedLead – Acid
- olověný akumulátor – zaplacená konstrukce
- Pb AGMLead – Acid
- olověný akumulátor – elektrolyt v separátoru
- NiCdNickle-Cadmium
- Nikl-kadmiový akumulátor
- NiMH
- Nikl-Metal Hydridový akumulátor
- VRBVanadium Redox Battery
- Vanadová redoxní baterie
- ZnBrZinc-Bromide Battery
- inko-bromový akumulátor
- PSBPolysulfide-Bromide Battery
- Polysulfidová Bromová Baterie
Pro různé výkonové aplikace jsou vhodné různé typy sekundárních článků [1], [8]. Například systém sodík-síra je výhodný ve výkonových aplikacích nad 1 MW a prozatím není ve větší míře komerčně využíván pro nižší výkony.
Pro akumulaci elektřiny z fotovoltaických elektráren jsou v praxi nejčastěji používány olověné akumulátory v trakčních a staničních variantách a také velmi výhodný systém LiFePO4. Dále by bylo teoreticky možné využití například i méně známých komerčních systémů, jako průtokových redoxních akumulátorů a další. Pro porovnání však byly vybrány nejpoužívanější a komerčně dostupné typy.
Zdroj: http://oze.tzb-info.cz/10362-naklady-na-akumulaci-elektriny-v-sekundarnich-clancich
Zajímá Vás stavebnice solární elktrárny?
Stavebnice ostrovního systému je určena pro kutily a samouky, kteří nevěří práci řemeslníků z instalačních firem nebo mají jiný důvod si fotovoltaický sysém postavit svépomocí. Dále je tato stavebnice určena pro testování nebo pro výukové účely.
Podívejte se na naši nabídku stavebnic solární elektrny pro kutily >>
Jaký systém je pro Vás vhodný?
Jaký budete mít zisk ze solárného zařízení právě u Vás? Využijte webovou aplikaci našeho partnera IBC SOLAR >>. Aplikaci lze přepnout do češtiny.
Provozování malých solárních elektráren osvobozeno od daně
Malé solární elektrárny budou osvobozeny od daně. Sněmovna propustila do třetího čtení novelu zákona o daních zpřůjmů, díky které budou malé fotovoltaické elektrárny s výkonem do 10 kWp osvobozeny od daně z příjmů. více >>
Kam všude lze umístit panely? Všude!!
Při výstavbě fotovoltaických elektráren je obvyklým problémem umístění panelů - jejich orientace a sklon. Tyto parametry mají totiž přímý vliv na účinnost elektrárny, na množství vyrobené elektřiny, na výši energetických úspor a finančních zisků.
Ideální orientací je co nejpřesnější jih. Ideálním sklonem panelů je 30° až 35°. Při odchylkách od této optimální orientace není třeba zoufat. I při odchylkách v orientaci v řádech desítek stupňů jsou ztráty na výkonu FVE přijatelné. Například při jihovýchodní orientaci přijdeme pouze o 5% ročního výnosu. více >>
Solarenvi
Dukelská 145, 379 82 Třeboň+420 384 706 139
IČO: 638 86 413, DIČ: CZ63886413
Společnost zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Českých Budějovicích oddíl B, vložka 1900
Kontakty
Ing. Vladimír Kučeravý
technické dotazy, nabídky
mobil: 602 383 983
vladimir.kuceravy@solarenvi.cz